Πρόγραμμα Προβολών και καλλιτεχνικών εκδηλώσεων του 3ου Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

 logo-frontpage

AIDFF

Πρόγραμμα Προβολών και καλλιτεχνικών εκδηλώσεων του 3ου Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

 

 

Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου   Χώρος BETON 7  Πύδνας 7 Βοτανικός

17:00 Σπουδαστικό Διαγωνιστικό 110 min

AD LIBITUM

AD LIBITUM

Λαμπρινή Μίχου

Fallen Star

Fallen Star

Άγγελος Μπάλλας

LEVOPLIX 50 mg

LEVOPLIX 50 mg

Αντουράκη Εφη

MEMORIAL

MEMORIAL

Francesco Filippi

Αζητές Σκότος

Azites Skotos

Γιώργος Ιωάννου

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΑΓΟΣ ΖΟΓΚΛΕΡ

VAGGELIS KYRIAKOS

MAGICIAN JUGGLING

Ελένη Κερολάρη

Είμαι άνθρωπος

I am Human

Μιχάλης Λυγκιάρης

Θεατρική Ομάδα

Theatrical Group

Vahagn Karapetyan

μου έκλεψαν το όνομά μου

they stole my name

Κινηματογραφική Ομάδα

2ου Γυμνασίου Άνω Λιοσίων -

Λάμπρος Ντάλης

Περιμένοντας...

Waiting...

Μανώλης Χάλκος

Προορισμοί

Destinations

Μανόλης Ριζικός

Μπα

Nah...

Νικολέτα Παράσχη

19:00 Πληροφοριακό Ελληνικές ταινίες Μυθοπλασίας (Οι ταινίες συμμετέχουν για το βραβείο κοινού)

Πληροφοριακό Μυθοπλασίας 99min

A Simple Story

A Simple Story

Ηλίας Φλωράκης

Bloody Lady

Bloody Lady

Δημήτρης Βαβάτσης

L' espace parental

L' espace parental

Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος

SLAY

SLAY

Christos Mouroukis

TACHO [κάδος]

ΤΑCHO

Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη

VICIOUS CIRCLE

VICIOUS CIRCLE

Σωτήρης Γεωργαντάς

Ο Ιδιώτης

A Private Man

Βασίλης Νομπιλάκης, Παναγιώτης Τομαράς

ΠΟΛΙΤΕΣ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

CITIZENS, PIGS, MURDERERS

Παντελής Καρασαχινίδης

ΤαΑνΑΛΏσΙμΑ (The Backup Plan)

Ta AnALOsiMa (The Backup Plan)

Θέμης Μπάρμπας

ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ

THE JOKE

Σπύρος Δοδόπουλος

ΤΟ ΦΙΛΙ

THE KISS

Σπύρος Δοδόπουλος

ΤΩΡΑ ΕΓΩ

MY TURN

Θάνος Καρβούνης

Χριστουγεννιάτικες Κάρτες από το Σίντνεϊ

Christmas cards from Sydney

Ντιάνα Καλημέρη

21:00 Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 70 min

ΙΣΙΔΑ

Isis

Dimitris Andjus

''Στο σκοταδι''

''Into the Darkness''

Νίκος Κουρού

Ashtray

Ashtray

Αλέξανδρος Μαυρόγιαννης

το κάδρο

the frame

Νεράντζης Γιώργος

Μαύρη Ομπρέλα Λευκό Χαρτί

Black Umbrella Paper Blank

Παντελής Παραδείσης

22:30 Εγκαίνια εικαστικής Εκθεσης   «Ψηφιακές Επιτοίχιες Γραφές» 

Eικαστική έκθεση με τους ΒΑΡΒΑΡΑ ΣΠΥΡΟΥΛΗ,ΕΛΕΝΗ ΖΟΧΝΤΗ ΜΠΛΕΤΣΗ,ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΠΕΡΡΗ,ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΝΤΟΥΛΑ, ΔΗΜΗΤΡΗ ΨΩΜΟΔΟΤΗ ,και ένα αφιέρωμα στην Ζωγράφο ΕΛΕΝΗ ΜΠΟΤΣΙΟΥ .Το θέμα της έκθεσης θα παρουσιάσει ένα μεγάλο φάσμα διαδρομών μέσα στον χώρο του Ψηφιακού Πολιτισμού προσπαθώντας να διερευνήσει τι είναι αυτό που χαρακτηρίζει ένα   έργο Ψηφιακό και να καταδείξει ότι δεν είναι πάντα το μέσο αλλά η πρόθεση του έργου. Από 1 /9/2013 εως 14/9. Ωρες 16:00 -20:30

Επιμέλεια Εκθεσης Βασιλική Κάππα

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου   Δήμος Αθηναίων   Αίθουσα Αντώνης Τρίτσης

Εναρξη 13:30

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας

 

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας A Μέρος Διάρκεια 111 min

Found Objects

Found Objects

Dawn Westlake

Bollocks

Bollocks

Simon J. Riley

Peluquero Futbolero

Hooligan Hairdresser

Juan Manuel Aragón

A Right Pair

A Right Pair

Annabel Herbert

Ludzie Normalni

Normal People

Piotr Zlotorowicz

παιχνίδι

Favourite Thing

Piotr Iskra

La voix de Kate Moss

Kate Moss' Voice

Margaux Bonhomme

λουλούδια από χαρτόνι

Cardboard flowers

Sergey Pedan

     

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας Β Μέρος Διάρκεια 124 min

La tierra seca

Dry Earth

Karlos Alastruey

La noche amarilla

The Yellow Night

Enrique Medrano

I Feel Lost

I Feel Lost

Juan Manuel Aragón

After Shave

After Shave

Nail Pelivan

GOLUZMA

GOLUZMA

JESUS MONROY

I'LL TELL YOU

I'LL TELL YOU

DIKSHA GROVER

Ni Oui...

Neither Yes

Jean François FONTANEL

Momo

Momo

Teodor Kuhn

 

 

 

19:00 workshop “Νέα Μέσα Παραγωγής» με τους   Χρήστο Ν. Καρακάση,Γιάννη Κλάδο,Βασιλική Κάππα

 

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου     Δήμος Αθηναίων   Αίθουσα Αντώνης Τρίτσης

Εναρξη 13:30   Διεθνές Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ

alegria do Lar

The Joy of a Home

Ana Isabel Martins

Armenia: Invisible Country

Armenia: Invisible Country

Mariam Ohanyan

Comme 3 Pommes

Knee-high to a Grasshopper

Fabrice ROBIN

Im Kreis, Music for 12 cellos

Circling, Music for 12 cellos

Agnès Padrol and Júlia Obiols

JAVOROV KOD

MAPLE CODE

Hasan Arnautovic

L'EAU DE GOALMARI

THE WATER OF GOALMARI

AMIRUL ARHAM

Loro Dentro

Loro Dentro – Inside

Cristina Oddone

MEANINGS

MEANINGS

Rafael Deugenio / Martin Chab

MEHMEDOVA CRKVA

The Mehmed’s Church

Hasan Arnautovic

TXIKI

TXIKI

Sergio San Martin

Αmor perfetto

Αmor perfetto

Germano Polano

It goes on

It goes on

Theresa Khalil

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας Γ Μέρος Διάρκεια 129 min Εναρξη 16:00

Premiers pas

First Steps

Grégory Lecocq

In The Shadow of Deathless Tree

In The Shadow of Deathless Tree

    Nail Pelivan

Please Hang Up and Try Again

Please Hang Up and Try Again

Eduardo A. Garcia

Numbers

Numbers

Robert Hloz

Nahlebniki

The Dependents

Igor Parfenov

Communication Moderne

Modern Communication

Frank ISABEL

La Mort ne raconte pas d' histoire

Death tells no tale

Chris SCHEPARD

Üstümüzden Geçti Bulut

The Cloud Has Passed over Us

Yasar Arif Karagulle

         

 

19:30 Workshop με τον Σκηνοθέτη Δημήτρη Γκουζιώτη «Τα εργαλεία του Ντοκιμαντέρ»

 

Τετάρτη   4 Σεπτεμβρίου @χώρος τέχνης ασωμάτων Εναρξη 17:00

Ελληνικό Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 180 min

Ο Φυσίκας

Fisikas

          Γιάννης Καστρίτσης

Ο Άνθρωπος και ο Ίσκιος του

The Man and His Shadow

          Γιάννης Καστρίτσης

6.5R

6.5R

Μαντώ Λαμπροπούλου

Café-Finovo

Café-Finovo

Λευτερης Φυλακτος

Διαχείρισης Χρέους

Debt Management

Vahagn Karapetyan

Ιδανική Οικογένεια

Ideal Family

Έριον Κοβάτσι

Κιαλό Αμαντού, ανήλικος

μετανάστης στην Αθήνα

Kialo Amadu,

minor immigrant

in Athens

Γιάννης Βάκρινος

Μια χώρα γεμάτη χρυσάφι

A country full of gold

Γιάννης Βάκρινος

Ο κόσμος του Αττικου ζωολογικου παρκου

The world of Attica zoological park

Δημητρης Μαυροματης

 

20 :30 Προβολή ταινίας στα πλαίσια του αφιερώματος στον Σκηνοθέτη Θανάση Ρεντζή «Ηλεκτρικός Αγγελος»

 

 

Strawberrymint Gallery

22:00 Εγκαίνια Εκθεσης Εικαστικών «Ψηφιακές Επιτοίχιες Γραφές» 

Eικαστική έκθεση με τους ΒΑΡΒΑΡΑ ΣΠΥΡΟΥΛΗ,ΕΛΕΝΗ ΖΟΧΝΤΗ ΜΠΛΕΤΣΗ,ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΠΕΡΡΗ,ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΝΤΟΥΛΑ, ΔΗΜΗΤΡΗ ΨΩΜΟΔΟΤΗ ,και ένα αφιέρωμα στην Ζωγράφο ΕΛΕΝΗ .Το θέμα της έκθεσης θα παρουσιάσει ένα μεγάλο φάσμα διαδρομών μέσα στον χώρο του Ψηφιακού Πολιτισμού προσπαθώντας να διερευνήσει τι είναι αυτό που χαρακτηρίζει ένα   έργο Ψηφιακό και να καταδείξει ότι δεν είναι πάντα το μέσο αλλά η πρόθεση του έργου. Διαφορετικός χώρος διαφορετικά εργα.Απο 1/9/2013 εως 15/9/2013

Επιμέλεια Εκθεσης Βασιλική Κάππα

 

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου  L.ATheater Περιστέρι Αναλήψεως 1

14:30 Masterclass με τον Νίκο Θεοδοσίου "Για ένα δημιουργικό "σκασιαρχείο"

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου  @χώρος τέχνης ασωμάτων Εναρξη 17:00

Προβολές βραβευμένων ταινιών από το ShortShortsFilmFestival

1)Famiry Taishi Shiode apan 19:58 Comedy

2) go west go east   Maya Yonesho Japan 05:02 Animation

3) HARBOR TALE   Yuichi Ito   Japan 18:05 Animation

4) KIDNEY    Yuji Mitsuhashi Japan 11:20 Drama

5) Kiryujin Yuki Saito   Japan 19:47 Drama

6) LI.LI.TA.AL   Akihito Izuhara Japan 07:40 Animation

7) Mō ikkai Atsuko Hirayanagi Japan/Singapore 14:30 Drama

8) Rootless heart Toshiko Hata Japan 09:52 Animation

9) Old Man and the Sea Shunsaku Hayashi Japan 06:43 Animation

10) The One-Page Resume Asako Hyuga Japan 05:28 Drama

11) Trubow Shohei Tada Japan 19:00 Drama

12) THROUGH LIVES Takeshi Kogahara Japan 06:00 Drama

13) Koichi Hiyama (NEKONOTE-DO) Japan 03:07 Animation

Αφιέρωμαστο Edge Hill Univercity

1. "The Rook" 11min Adam Bradley

2. "Ad Marginem" 16min Liam Yates

3. "Grow" 14:30min Jim Martin

4. "Heaven and Other Alternatives" 20min Jack Leigh

5. "Ethereal" 10min George Short, Dom Tolley, Jonathan Treherne, Connor Williams

6. "Dream Job" Animation 5min David Chambers

7. "Big and Small" Animation 1min Jonathan Redmond

8. "Daft as a Brush" Animation 4min Alexandra Donohoe

9. "Soul of a Shoe" 10min Sam Cawely

10. "Kiss of Frost" 14min   Carl Hunter

20:00 Προβολή στα πλαίσια του αφιερώματος στην Σκηνοθέτιδα Λουκία Ρικάκη «Κουαρτέτο σε 4 κινήσεις»

 

 

Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου Δήμος Αθηναίων   Αίθουσα Αντώνης Τρίτσης  Εναρξη 13:30

1ο διεθνές Πανόραμα Επιστημονικών και οικολογικών ταινιών

Το 3o Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας σε συνεργασία με το Φινλανδικό φεστιβάλ Wildlife Vaasa θα παρουσιάζει ένα ειδικό πρόγραμμα προβολών το « 1ο Πανόραμα οικολογικών και επιστημονικών ταινιών», συνεισφέροντας στην διάδοση της επιστήμης μέσω της δύναμης των νέων οπτικοακουστικών μέσων και ψηφιακών τεχνολογιών που χρησιμοποιούνται σήμερα απο τους επιστήμονες ανα τον κόσμο. Το ειδικό πρόγραμμα των προβολών θα πλαισιωθεί επίσης και με πάνελ συζητήσης με κύριο θέμα τον ρόλο των κινηματογραφικών φεστιβάλ σήμερα στην διάδοση και ενημέρωση του κοινού γύρω από τρέχοντα θέματα Επιστήμης και Τεχνολογίας κοινού ενδιαφέροντος. Το πρόγραμμα επιμελούνται οι καλλιτεχνικοί διευθυντές των δύο φεστιβάλ Χρήστος Ν. Καρακάσης (3o Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας ) και Ηλίας Γ. Μισύρης (Wildlife Vaasa Festival) Με την υποστήριξη του YaanPandaAnimalandNatureFilmFestival (Yaan, China) andWildlifeConservationFilmFestivals (NewYork, USA)

13:00 Προβολέςαπότοδιεθνέςφεστιβάλ Wildlife Conservation Film Festival USA

           Προβολές από το διεθνές κινηματογραφικό φεστιβάλ wildlifevaasafinland

19:30 Συζήτηση «Η διάδοση της επιστήμης μέσω της δύναμης των νέων οπτικοακουστικών μέσων και ψηφιακών τεχνολογιών που χρησιμοποιούνται σήμερα απο τους επιστήμονες ανα τον κόσμο»

Στην Συζήτηση συμμετέχουν οι Χρήστος Ν. Καρακάσης Παραγωγός Σκηνοθέτης,Ηλίας Μισύρης Καλλιτεχνικός Διευθυντής στο WildlifeVaasa Φινλανδίας ,Βάλια Κουτσούρη Μηχανικός ΕΜΠ,Μελίνα Κυζερίδη περιβαντολόγος,Αθηνά Πρόγιου Δρ Περιβαντολόγος –Μηχανικός.

 

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ 1ΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ

TAOCLUB Γυμναστικός και Φιλοσοφικός Όμιλος Χαλανδρίου   www.taoclub.gre-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">taoclub@hotmail.co.uk

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ,   www.taoclub.gre-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">taoclub@hotmail.co.uk

ΑΞΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΠΕ www.axonenviro.gr

 

Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου     Χώρος BETON 7      Πύδνας 7 Βοτανικός                        Ωρα εναρξης 17:00

Διαγωνιστικό Animation 77 min

Albert

Albert

Csaba Bardos

Don't Be Curly

Don't Be Curly

Veronika Jelinkova

Double Occupancy

Double Occupancy

Fabian Giessler

Nyuszi és Őz

Rabbit and Deer

Péter Vácz

O Šunce

Ham Story

Eliška Chytková

První rybka

First Fish

Veronika Göttlichová

Where do the wild butterflies grow?

Where do the wild butterflies grow?

Vladka Macurova

Αποκλείεται

No Way

Μανόλης Ριζικός

άρνηση

Refusal

Dominik Urban

Αυταπάτη

Aytapati

Παντελής Καρασαχινίδης

Η Μουτζούρα

The Doodle

Ντιάνα Καλημέρη

Συρματένιοι

Wiremen

Παντελής Καρασαχινίδης

Διαγωνιστικό Experimental 36min

Eight-minute Deadline

Eight-minute Deadline

Zina Papadopoulou & Petros Papadopoulos

 

goldfish dreaming

goldfish dreaming

Κώστας Φουρκιώτης

 

shadowing

shadowing

Mayumi Nakazaki

 

Video Art Διαγωνιστικό

45min

   

End

End

Panagiotis Tomaras

 

Flux

Flux

Κώστας Μακρινός

 

Nietzsche à Nice

Nietzsche à Nice

Isabella Gresser

 

tape loading error

tape loading error

Sandra Araújo

 

video game mashup

video game mashup

Sandra Araújo

 

Απάτη

Apati

Παντελής Καρασαχινίδης

 

Τελευταίος Χτύπος

Last Beating

Ζιάκου Αλεξάνδρα

 
           

20:00 Ελληνικό Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 35 min

Σσσσς

Hush

Δημήτρης Γεράρδης

Η ΣΤΕΛΛΑ ΚΙ ΕΓΩ

STELLA AND I

Αμέρισσα Μπάστα

Boy Story

Boy Story  

Θανάσης Αγγελόπουλος

       

 

21:30 Διαδρομές στις Μικρού Μήκους ταινίες μέσα από γνωστούς Σκηνοθέτες και Σεναριογράφους

Επιμέλεια Χρήστος Ν. Καρακάσης-Γιάννης Κλάδος

«Ελκυστής» σε σενάριο   του Γιάννη Μαρούδα (Σεναριογράφος)

MadonnacallsFassbinder, 10', 2009 --Πόλη Κρυμμένη, 10', 2012 σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Αθανίτη

 

8 Σεπτεμβρίου Ιδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης Εναρξη 17:00

17:00 “Αφιέρωμα στον Ηθοποιό Λευτέρη Βογιατζή “,Προβολή της ταινίας “Ακροπόλ” σε σκηνοθεσία Παντελή Βούλγαρη Επιμέλεια Ευτυχία Αργυροπούλου

19:30 Προβολή Διαγωνιστικού Μυθοπλασίας 93 min

7 π.μ.

7:00 πμ

Δημήτρης Τρανός

The Product Manager

The Product Manager

Ηλίας Φλωράκης

Το πέρασμα της Αχερουσίας

The passage to Aherousia

Αποστόλης Σδράλλης

Πλάι μου

By My Side

Ζέτα Σπυράκη

EXI[s]T

EXI[s]T

Vagelis Zouglos

Απέναντι Όχθη

The River

Μιχάλης Φελάνης

One Line

ONE LINE

Δημήτρης Αργυρίου

ΟΙ ΠΑΛΙΑΤΣΟΙ

THE CLOWNS

Δημήτρης Νάκος

Αμάρανθος Ψυχή

Unfading Soul

Χρυσαυγή Παπαμήτρου-Παναγιώτης Παπανικολάου -

807

807

Αλέξανδρος Σκούρας

21:10 Αφιέρωμα στον Σκηνοθέτη Θανάση Ρεντζή Προβολή της ταινίας «Βιο-Γραφία» Επιμέλεια Μαρία Λάφη

 

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΠΡΟΒΟΛΩΝΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ MEGA service hellas   Vaio authorized service   www.mega-service.gr

 

9 Σεπτεμβρίου Ιδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης 17:00 Ελληνικό Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 135 min

Vacant

Vacant

Josefine Camitz

ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΛΤΣΑ

FIEND?

Α.Ι.Μαριανος

Το μήλο του Σαμαρείτη

The Samaritan's apple

Θεοφάνης Τοψαχαλίδης

ΜΠΛΕ ΚΑΡΟΤΣΑ

BLUE WAGON

Δήμητρα Μπαμπαδήμα

Terrori di Imaginacion

Terrori di Imaginacion

Γιώργος Ευθυμίου

Κάτι θα γίνει

Something will turn up

Θάνος Ψυχογυιός

Ο Ανθρωπος που Τάιζε τον Ισκιο του

the man who fed his shadow

Μάριος Γαρέφος

Abies

Abies

Αλέξανδρος Σκούρας

Ευλάβεια

Sanctimony

Δημήτρης Βαβάτσης

 

19:20 Αφιέρωμα στην σκηνοθέτιδα Λουκία Ρικάκη Προβολή του Ντοκιμαντέρ «Ονειρα σε άλλη γλώσσα» Επιμέλεια Μαρία Λάφη

 

 

21:30 Τελετή Βράβευσης του 3ου Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

 

 

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ

MEGAservicehellas   Vaioauthorizedservice   www.mega-service.gr

 

 

10 Σεπτεμβρίου Πλατεία Πρωτομαγιάς Αιθριο Café ALSOS Θα ανακοινωθούν τα δύο το βραβεία Κοινού

Προβολές των βραβευμένων ταινιών και παρτυ κλείσιμο του 3ου Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

Ωρα εναρξης 21:00