Βραβεία 6ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

Τιμητικές Διακρίσεις

Τιμητική διάκριση Ευγενίας Χατζίκου -Σπουδαστικό Νέοι Σκηνοθέτες

Γυμνά σώματα του Γιώργου Λινάρδου

 

Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασία

Ειμαρμένη του Ανδρέα Μαριανού

Ουτοπία του Νίκου Κουρού

 

Ντοκιμαντέρ μεσαίου και μεγάλου Μήκους

Σιωπηλός Μάρτυρας σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου

 

Μικρού μήκους Ντοκιμαντέρ

Κηφισιά Ομόνοια του Μενέλαου Κυρλίδη

 

Μυθοπλασία μικρού μήκους

Κάλαντα σκηνοθεσία Θάνος Ψυχογυιός

Ο κλειδαράς σκηνοθεσία Μιλτιάδης Χρηστίδης

Αόρατος του Κώστα Γεραμπίνη

 

Video Art Film Noir του Θανάση Πάνου

Video Dance Imago Ep.II: Symmetry Dani Joss

Experimental-Πειραματικό Μύγες Νάντια Ζυγούρη - Άρης Παυλίδης

Μια ιδιαίτερη Τιμητική διάκριση δόθηκε από το Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας στην ταινία Συναντήσεις που δημιούργησαν οι μαθητές του 2ου Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας (Φυλακών) Τρικάλων

 

 

Βραβεία

Διαγωνιστικό Σπουδαστικό Νέοι Σκηνοθέτες

Πρωταπριλιά σε σκηνοθεσία Αποστόλη Ηλιόπουλου

Βραβείο ντοκιμαντέρ μικρού μήκους στο Through the Pane της Dawn Westlake από τις Ηνωμένες Πολιτείες

Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μεσαίου και μεγάλου Μήκους Πνοή ζωής των Δημήτρη Βερνίκου και Πόλυς Βλάχου (Διανομή Αλκυονίδα)

Animation Νενικήκαμεν –the runner Ζάχος Σαμολαδάς

Βραβείο Μουσικής στον Γιώργο Ραμαντάνη για την ταινία Phantom Limb σε σκηνοθεσία Μιχάλη Φελάνη

Φωτογραφία ο θεατής Πέτρος Αντωνιάδης σε σκηνοθεσία Θοδωρή Βουρνά

Σενάριο Dove σενάριο σκηνοθεσία Κωνσταντίνος Χαλιάσας

Στολισμένος βραβείο μοντάζ στους Δημήτρη Πολύζο και Μιχάλη Ρουμπή

Ανδρική ερμηνεία στον Μάκη Παπαδημητρίου για την ταινία Ο κύβος σε σκηνοθεσία Αλέξανδρου Σκούρα

Γυναικεία ερμηνεία Αριέττα Μουτούση για την ταινία Γενέθλια σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Κατσιμίρη

Βραβείο Σκηνοθεσίας στην ταινία Ο κύβος του Αλέξανδρου Σκούρα (το βραβείο είναι χορηγία της Εταιρείας Ελλήνων Σκηνοθετών)

Βραβείο Καλύτερης ταινίας διεθνούς τμήματος Ardak Esmaeil Monsef από το Ιράν

Βραβείο Νέοι σκηνοθέτες διεθνούς τμήματος Bartosz Kruhlik από την The National Polish Film School in Lodz

Το βραβείο rising star award το κερδίζει φέτος η ταινία There was a place απο την ισπανία σε σκηνοθεσία της Irene Garces

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ Ψηλά Σκηνοθέτης - Director Χρυσόστομος Μπάρμπας

 

Special Mentions

Special Mention Eugenie Hadjikou –Student - New Directors
Naked bodies by Yorgos Linardos

Feature Fiction
FATE by Andreas Marianos
Utopia by Nikos Kourou

Medium and Long length Documentary
Silent Witness, directed by Dimitris Koutsiabasakos

Short Documentary Film
Kifisia Omonia by Menelaos Kirlidis

Short fiction
Carols directed by Thanos Psichogios
The locksmith by Miltiadis Christidis
Invisible by Kostas Gerampinis

Best Video Art
Film Noir by Thanasis Panou                                                

Video Dance
Imago Ep.II: Symmetry by Dani Joss

Experimental
Flies by Nadia Zygouri - Aris Pavlidis

A special honorary mention was given by the Festival to the film
Meetings,
created by the students of the 2nd Second Chance School in Trikala Prison

Awards

Student Competition - New Directors
April fool's day by Apostolis Iliopoulos

Short documentary award
Through the Pane by Dawn Westlake / United States

Medium and Long Lenght Documentary Award
A Breath of life by Dimitris Vernikos and Poly Vlachou

Animation
The runner by Zachos Samoladas

Best Music
to Giorgos Ramantanis for the film Phantom Limb directed by Michael Felanis

Best Photography
to Petros Antoniadis for the film The Spectator directed by Thodoris Vournas

Best Screenplay                                                                                                                                
for the film Dove written and directed by Konstantinos Chaliasas

Best editing prize
tο Dimitris Polizos and  Μichael Roumbis for the film Rage against the uniform directed by Katerina Bakagianni

Best actor
to Makis Papadimitriou for the film Cube directed by Alexandros Skouras

Best Actress
to Arietta Moutousi for the film Birthday directed by Dimitris Katsimiris

Best Direction
for the film Cube directed by Alexandros Skouras (the prize is sponsored by the Greek Directors’ Guild)

Best Film Award- International section
for the film Ardak directed by Esmaeil Monsef- Iran

Young filmmakers Award International section
¬for the film Adaptation directed by Bartosz Kruhlik - National Polish Film School in Lodz

Rising Star Award-Movie There was a place from spain Director- Irene Garces

AUDIENCE AWARD
for the film High directed by Chrysostomos Barbas